Delovni spomin je kot posebna enota v naših možganih, sestavljena iz več pomembnih členov, ki sprejema in ureja podatke, jih preoblikuje glede na nalogo in pripravi za objavo.
Vodja enote je centralni izvršitelj, ki usmerja in nadzoruje ostale člene. Njegova vloga je zavestni nadzor nad celotnim postopkom, kamor sodijo npr. osredotočanje pozornosti na izbrane elemente, delitev in preklapljanje pozornosti med različnimi elementi/nalogami, prav tako pa je odgovoren tudi za izvajanje avtomatiziranih veščin.
Centralni izvršitelj sodeluje s tremi pomembnimi členi – s fonološko zanko, z vidno-prostorsko skicirko in z epizodičnim medpolnilnikom.
Fonološka zanka skrbi za govorne podatke – gre za začasno shrambo govornih informacij in za obnavljanje/ponavljanje besed, ki se že nahajajo v shrambi govornih informacij. Zelo pomembna je pri branju, učenju slovnice in pomnenju nepovezanih podatkov.
Vizualno-prostorska skicirka je odgovorna za upravljanje z vidnimi in prostorskimi informacijami ter je zelo pomembna pri nebesedni inteligentnosti. Kje se nekaj nahaja, kako stvar izgleda če ji dodamo dodaten element, kako se spremeni slika, če jo zarotiramo za 15 stopinj in podobno so naloge, ki jih izvaja vizualno-prostorska skicirka.
Epizodični medpolnilnik je kot delovna miza, ki zbira informacije različnih podmodalnosti (zvok, slika, vonj), ki jih nabere iz različnih predalov (dolgoročni spomin, zaznano stanje, fonološka zanka, vidno-prostorska skicirka) in omogoča povezovanje različnih vrst informacij.