Delovni spomin je poleg pozornosti in miselne prožnosti eden izmed ključnih elementov dobrega učenja in vsakodnevnega delovanja. Poznamo več vrst spomina, naloga delovnega spomina pa je kratkoročno shranjevanje pridobljenih informacij, njihovo umeščanje med obstoječe podatke in preoblikovanje le-teh glede na nalogo/cilj. Kaj vse sestavlja delovni spomin si lahko preberete na naslednji povezavi – Enote delovnega spomina.
Slabši delovni spomin se ne pozna le v tem, kako uspešni smo pri zmagovanju v igri Spomin, temveč se odraža v našem vsakodnevnem razmišljanju in delovanju. Vas zanima kje?
Usmerjanje pozornosti
Pri reševanju/izvajanju nalog in opravil moramo biti pozorni na določene elemente in delovni spomin nam pomaga usmerjati pozornost tja, kjer jo potrebujemo.
Če imamo slab delovni spomin sredi naloge pozabimo na kaj moramo biti pozorni, kar pomeni da postanemo pozorni tudi na nepomembne podatke, ki nam lahko zaustavijo ali celo zmedejo nadaljnje reševanje naloge.
Sledenje navodilom
Delovni spomin je zelo pomemben pri izvajanju navodil. Oseba z dobrim delovnim spominom si lahko zapomni kompleksna navodila ali navodila v več korakih ter nima težav pri izvajanju korakov v pravilnem zaporedju.
Osebe, ki imajo slab delovni spomin imajo velikokrat težave pri izpolnjevanju navodil, saj hitro pozabijo del navodil ali pa celo izpustijo kak korak, kar jih vodi k napačnemu rezultatu.
Razumevanje besedil
Razumevanje besedil in pogovora je kompleksen postopek, delovni spomin pa ima tudi tu eno izmed ključnih nalog. Več podatkov kot si lahko zapomnimo iz nekega besedila ali pogovora, celovitejšo mentalno predstavo si bomo lahko naredili. O predstavi govorim zato, ker se vsebina pri branju/pogovoru lahko hitro spreminja, zato moramo med že obstoječe podatke nenehoma vstavljati nove in nove ter prilagajati mentalno sceno trenutnemu stanju. Torej več podatkov kot si lahko zapomnimo in z njimi operiramo, bolj natančno lahko povzemamo kaj smo prebrali ali slišali.
Kognitivni trening in delovni spomin
Raziskave so pokazale, da kognitivni trening dobro vpliva na razpon in učinkovitost delovnega spomina. Seveda rezultati med različnimi skupinami udeležencev variirajo, npr. glede na starost, glede na časovno umestitev kognitivnega treninga in nenazadnje glede na količino in pogostost izvajanja kognitivnega treninga.
BisterUm in delovni spomin
V programu BisterUm na zabaven način treniramo delovni spomin – z različnimi vajami s pomočjo kart, žog in računalnika širimo razpon delovnega spomina, raziskujemo miselne vzorce ter spreminjamo miselne strategije.