Z leti se naše telo upočasni in tudi možgani niso nobena izjema. V zrelih letih se zmanjša ostrina vida, slabše slišimo, določeni miselni procesi vzamejo več časa, poleg tega se pojavijo še motnje v spominu in tudi domet naših misli ter idej postane krajši.
A zmotna je misel, da je vsaka luknja v spominu že znak blage kognitivne oškodovanosti ali celo demence. Pri blagi kognitivni oškodovanosti opažamo izrazitejši upad kognitivnih sposobnosti, kot je sicer značilen za normalen proces staranja, a vseeno ta upad še ni dovolj izrazit, da bi negativno vplival na izvajanje vsakodnevnih opravil. Z napredovanjem kognitivnega upada na več področjih pa je sčasoma moteno oz. otežkočeno opravljanje vsakodnevnih opravil in s tem sposobnost samostojnega življenja. Takrat govorimo o sindromu demence.
Na nastanek blage kognitivne oškodovanosti in demence vpliva več dejavnikov, npr. nevdrodegenerativne spremembe v naših možganih, poškodbe glave, psihiatrične motnje,itd. Ne smemo pa pozabiti tudi na dejavnike tveganja za pojav izrazitejšega kognitivnega upada v zrelih letih, to so npr. genetske informacije, povišan krvni tlak, diabetes, nižja izobrazba in nizka stopnja fizične aktivnosti.
Kognitivni trening dokazano dolgoročno izboljšuje vitalnost možganskih funkcij tako v zdravi starosti, kot tudi pri blagi kognitivni oškodovanosti in v začetnih fazah demence. Raziskave so potrdile učinkovitost uporabe kognitivnega treninga COGPACK® na različnih skupinah starejših oseb:
- Prisotni dejavniki tveganja za pojav demence: Raziskava, v kateri je sodelovalo 80 zdravih odraslih oseb s prisotnimi dejavniki tveganja za pojav demence (povprečna starost 72,1 let) je pokazala učinkovitost COGPACK® treninga (36 srečanj, 24 nalog), ki se je odražala v izboljšani splošni kogniciji, spominu in hitrosti procesiranja, učinki pa so bili opazni tudi še 3 mesece po zaključku treninga. >>Članek v angleščini
- Blaga kognitivna oškodovanost: 50 posameznikov, z diagnozo blage do zmerne kognitivne oškodovanosti, je poleg rednega realitetno-orientacijskega treninga (ROT) dnevno izvajalo tudi kognitivni trening COGPACK® (30 nalog). Raziskava poroča o izrazitem izboljšanju kognitivnih* in funkcionalnih** sposobnostih posameznikov ter v izboljšanju nevropsihiatričnih simptomov***. >>Članek v angleščini
*: merjeno z MMSE (Mini Mental State Examination), **: merjeno z ADL (Activity of Daily Living); ***:merjeno z NPI (Neuropsychiatry Inventory)